آقای ظریف! FATF بهانه را از آمریکا نگرفت / با انتشار اسامی نمایندگان مخالف: لیست موافقین سند خفت‌بار ‌CFT برملا شد ۱۳۹۷/۰۷/۲۰

  • منتخب
  • ۲۱ام مهر ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایران را به پولشویی و تامین مالی تروریسم متهم کرد
آقای ظریف! FATF بهانه را از آمریکا نگرفت
۱۳۹۷/۰۷/۲۰
Image result for ‫آقای ظریف! FATF بهانه را از آمریکا نگرفت‬‎
وزارت خزانه‌داری آمریکا در توصیه‌نامه خود ایران را به پولشویی و تأمین مالی تروریسم متهم کرده است. این در حالی است که هنوز جوهر امضای نمایندگان پای لایحه CFT خشک نشده است. خطاب به آقای ظریف و دیگر دولتمردان و نمایندگان حامی پیوستن به FATF باید گفت، همان‌طور که منتقدان نیز پیش از این به درستی ‌اشاره کرده بودند، پیوستن به سازمان‌های مافیایی از جمله FATF و اجرای دستورات آن هیچ‌گاه بهانه را از آمریکا نخواهد گرفت.
وزارت خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه هفته گذشته در یک توصیه‌نامه ۱۹ صفحه‌‌ای درباره تجارت با ایران هشدار داد.
«اداره نظارت بر جرائم مالی»، از نهادهای زیرمجموعه خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده این «توصیه‌نامه» را به منظور «کمک به نهادهای مالی برای شناسایی و گزارش‌دهی مبادلات غیرقانونی احتمالی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران» منتشر کرده است.
این نهاد آمریکایی هدف دیگر توصیه‌نامه مزبور را این دانسته که به نهادهای مالی خارجی کمک شود ضمن کسب درک بهتر از تعهدات نهادهای مالی کارگزارشان در آمریکا، از قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا جلوگیری کنند.
خزانه‌داری آمریکا همچنین با بیان این ادعا که فعالیت‌های ایران نظام مالی بین‌المللی را با خطرات پولشویی و تأمین مالی تروریسم مواجه می‌کند هدف دیگر این توصیه‌نامه را مرتفع کردن این «خطرات» دانسته است.
اتهام‌زنی به ایران!
درباره اهداف توصیه‌نامه ۱۹ صفحه‌ای آمده است: «اداره نظارت بر جرایم مالی امروز به منظور کمک به نهادهای مالی جهت شناسایی بهتر مبادلات غیرقانونی احتمالی مربوط به جمهوری اسلامی ایران و گزارش‌دهی آنها اقدام به صدور این توصیه‌نامه کرده است».
«سیگال مندلکر» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی مدعی شد: این توصیه‌نامه شرح مفصلی از میزان توسل ایران به روش‌های فریب‌آمیز و همچنین شرکت‌های صوری، اسناد جعلی، صرافی‌ها، شرکت‌های ظاهراً قانونی و مقام‌های دولتی برای تولید درآمدهای غیرقانونی و استفاده از آنها در فعالیت‌های مخرب ارائه می‌کند.
وی گفته دولت‌ها و تمامی انواع نهادهای مالی در سراسر جهان بایستی به شدت به مسائل مطرح‌شده در این توصیه‌نامه توجه کنند.
مندلکر همچنین گفته با توجه به آنکه انتظار می‌رود ایران تلاش‌هایی گسترده برای دور زدن تحریم‌ها به کار بگیرد، نهادهای مالی بایستی برنامه‌های خود جهت تبعیت از تحریم‌ها را پیشرفته کرده و آنها را در برابر «سوءاستفاده» مصون کنند.
توصیه‌نامه‌ای که خزانه‌داری آمریکا آن را منتشر کرده حاوی بخش‌های مختلفی است و در هر بخش، ادعاهایی درباره روش‌های «سوءاستفاده» ادعایی ایران از نظام مالی دنیا مطرح شده است.
بخشی از توصیه‌نامه به خواسته‌های «گروه ویژه اقدام مالی»، مشهور به FATF  از ایران پرداخته و تهران را به پولشویی و تأمین مالی تروریسم متهم کرده است.
در سند خزانه‌داری آمریکا آمده است: علی‌رغم تعهد ایران در ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد 95) برای اجرای برنامه اقدام FATF جهت مرتفع کردن نقائص نظام‌مند خود در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، این کشور نتوانسته بخش زیادی از برنامه اقدام خود را اجرا کند.
به گزارش فارس، خزانه‌داری خاطرنشان کرده است: به همین دلیل FATF همچنان از اعضای خود و تمامی حوزه‌های قضایی خود می‌خواهد به نهادهای مالی خود توصیه کنند در روابط تجاری و مبادلات خود با افراد حقیقی و حقوقی در ایران هشیاری به خرج دهند.
بهانه!
وزارت خزانه‌داری آمریکا در توصیه‌نامه خود ایران را به پولشویی و تأمین مالی تروریسم متهم کرده است. این در حالی است که هنوز جوهر امضای نمایندگان پای لایحه CFT (لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم) خشک نشده است.
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه یک‌شنبه هفته گذشته در جلسه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در صحن علنی مجلس گفته بود:«نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد. اما می‌توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد».
برخی دولتمردان و نمایندگان حامی FATF و رسانه‌های زنجیره‌ای بارها مدعی شده‌اند که با تصویب لوایح مرتبط با FATF، بهانه از دست آمریکا گرفته می‌شود.
در توصیه‌نامه وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح شده است که ایران در خرداد 95 متعهد به اجرای دستورات FATF شده است.
گفتنی است «علی طیب‌نیا» وزیر اقتصاد دولت یازدهم-خرداد 95- به طور پنهانی از سوی دولت ایران متعهد می‌شود که ۴۱ بند مربوط به دستورات FATF را آن هم بدون اطلاع مجلس اجرا کند!
بر همین اساس وزارت اقتصاد و وزارت خارجه در اقدامی تأمل‌برانگیز از سال 95 تاکنون 37 بند از 41 بند تعهداتی را که مخفیانه به FATF داده‌اند، اجرا کرده‌اند و تنها وقتی نوبت به مطالبات مربوط به اصلاح قوانین رسیده، مجبور شده‌اند مجلس را با ارسال لایحه مطلع کنند!
بنابراین علی‌رغم اجرای حدود 90 درصدی دستورات FATF به مدت 2 سال توسط دولت، نه تنها هیچ تغییری در مبادلات بانکی ایران با بانک‌های خارجی ایجاد نشد، بلکه ایران به پولشویی و تأمین مالی تروریسم نیز متهم شد و بهانه از آمریکا گرفته نشد.
خطاب به آقای ظریف و دیگر دولتمردان و نمایندگان حامی پیوستن به FATF باید گفت، همان‌طور که منتقدان نیز پیش از این به درستی ‌اشاره کرده بودند، پیوستن به سازمان‌های مافیایی از جمله FATF و اجرای دستورات آن هیچ‌گاه بهانه را از آمریکا نخواهد گرفت.
آمریکا به عنوان حامی شماره یک رژیم کودک‌کش اسرائیل و داعش و منافقین و رکورددار پولشویی و بزرگ‌ترین نقض‌کننده حقوق بشر در دنیا، هیچ‌گاه در مقابل جمهوری اسلامی ایران از بهانه‌جویی‌های خود دست نمی‌کشد.
متهم شدن ایران به پولشویی و تأمین مالی تروریسم در حالی است که برخی از بانک‌های ایرانی در یکی دو سال اخیر به صورت پنهانی دستورات FATF را در کشور اجرایی کرده بودند.
برای نمونه اداره کل مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک کشاورزی- خرداد 96- طی ابلاغیه‌ای تأمل‌برانگیز اعلام کرده بود:«در راستای الزام نهادهای ناظر داخلی و بین‌المللی درخصوص رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و به تبع آن ممنوعیت ارائه خدمات مالی به کلیه ‌اشخاص حقیقی و حقوقی و گروه‌های تحریمی... طبق لیست اعلامی از سوی سازمان‌های بین‌المللی (نظیر سازمان ملل، اتحادیه اروپا، وزارت خارجه آمریکا، خزانه‌داری آمریکا و...) کلیه لیست‌های تحریمی اعلامی از سوی بانک مرکزی... برای همکاران ذی‌مدخل در واحدها قابل دسترس می‌باشد».
عدم پیوستن به FATF
توصیه‌نامه وزارت خزانه‌داری آمریکا و متهم کردن ایران به پولشویی و تأمین مالی تروریسم، بیش از پیش ثابت کرد که راه‌حل رفع مشکلات، پیوستن به سازمان‌های مافیایی از جمله FATF نیست.
با توجه به موارد مذکور شورای نگهبان باید با قاطعیت لایحه استعماری CFT را رد کرده و ایران از پیوستن به سازمان مافیایی FATF امتناع کند.
متاسفانه در شرایطی که مردم چشم‌انتظار تدابیر اقتصادی دولتمردان هستند، دولت تمامی تخم‌مرغ‌های خود را در سبد وزارت خارجه چیده و وزارت خارجه نیز تمام هم و غم خود را بر وعده‌های سرخرمن اروپایی‌ها در برجام و پیوستن به سازمان‌هایی همچون FATF گذاشته است.
با انتشار اسامی نمایندگان مخالف:
لیست موافقین سند خفت‌بار ‌CFT برملا شد

در جلسه بررسی CFT پیشنهاد فراکسیون ولایی برای رای گیری شفاف و علنی رای نیاورد، شفاف بودن رای نمایندگان خاصه در موارد مهمی مانند CFT سبب خواهد شد تا نمایندگان مسئولیت آرا و اظهارات خود را به عهده بگیرند، آرا و اظهاراتی که گاه آینده یک ملت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
یکشنبه گذشته CFT به صحن علنی مجلس آمد و اهمیت بسیار آن سبب شد تا نمایندگان فراکسیون ولایی درخواست رای‌گیری شفاف و علنی را مطرح کنند اما در نهایت این نوع رای گیری به تصویب نمایندگان نرسید. این خواست فراکسیون ولایی برای شفافیت آرای نمایندگان در روز بررسی CFT از چند روز قبل توسط حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی مطرح شده بود. اما با این نوع رای‌گیری در مجلس مخالفت شد و اصلی‌ترین مخالف شفافیت آرای نمایندگان نیز طیف موسوم به اصلاح‌طلب در مجلس است.
سوال اساسی این است که چرا طیف موسوم به اصلاح طلب و نمایندگانش در مجلس که تصویب این لایحه را خدمت به جامعه و مردم می‌نامیدند از انتشار اسامی خود و رای علنی به این لایحه واهمه داشته و دارند؟
طیف موسوم به اصلاح‌طلب پیش از این لایحه نیز مخالفت جدی خود را با شفافیت آرا و عملکرد نمایندگان نشان داده و حتی ابراز کرده بود؛ شفافیت آرایی که می‌تواند از حرکت‌های زیگزاگی و یا بندبازی و فاصله عمیق حرف تا عمل جلوگیری کند.  اما در این مورد خاص (CFT) باید گفت مخالفت این جماعت با شفافیت آرا یک پیام بزرگ دارد و آن پیام این است:
اگر از حرف‌هایی که در مدح CFT گفته شد بگذریم این طیف خود نیز می‌دانند که این لایحه نه تنها فایده ای برای مردم و جامعه نخواهد داشت بلکه ضد منافع ملی است و از قرار گرفتن در برابر سوالات جامعه در آینده واهمه دارند.
چرا نماینده‌ای که به وضوع در مدح این لایحه مصاحبه و سخنرانی کرده در روز رای‌گیری نمی‌خواهد رای‌اش آشکار باشد؟! برای پاسخ به این پرسش باید گفت که آنچه در آینده در تاریخ خواهد ماند و مورد توجه آیندگان قرار خواهد گرفت اسامی نفراتی است که به این لایحه رای مثبت یا منفی داده‌اند؛ همچنان که امروز در مورد قراردادهای استعماری که در مجالس دوران‌های پیشین مورد بررسی و رای‌گیری قرار گرفته سخن می‌گوییم.
انتشار اسامی نمایندگانی که به لایحه استعماری CFT رای منفی داده‌اند گامی مهم برای شفافیت است. وقتی رای‌گیری شفاف و علنی باشد نمایندگان خواهند دانست که نام آنها در حافظه تاریخی یک ملت ثبت می‌شود و باید در آینده به جامعه پاسخگو باشند.
مهمتر آنکه شفافیت خاصه در موارد مهمی مانند CFT که با دستاوردها و داشته‌های و همچنین استقلال یک ملت سروکار خواهد داشت، به نمایندگان این نکته را تاکید می‌کند که در آینده نمی‌توانند از زیر بار عواقبی که رای آنها به بار خواهد آورد شانه خالی کنند.
جامعه ما تجربه تلخی از برجام دارد، تلخ شدن آن ماحصل بدعهدی ذاتی آمریکا و اروپا است و همچنین عملکرد طیف روزنامه‌های زنجیره‌ای که به کار بزک کردن توافق هسته‌ای گماشته شده بودند.
این موضوع در برجام به وضوح دیده شد که متاسفانه طیفی که به راحتی مشغول فریب دادن مردم بودند و برجام را بزک می‌کردند اکنون به راحتی از پاسخگویی در مورد تبعات آنچه انجام داده‌اند شانه خالی می‌کنند.    
لایحه خفت‌بار CFT با 143رای موافق و120رای مخالف و 5رای ممتنع به تصویب رسید. در آن روز 271نفر در صحن حضور داشته‌اند که مجموع موافق و مخالف و ممتنع گویای آن است که 3نفر نیز در رای‌گیری شرکت نکرده‌اند. همچنین حضور این تعداد نماینده در صحن در روز بررسی CFT نشان‌دهنده آن است که 19نفر نیز آن روز غیبت داشته‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید اسامی 96نفر از 120نفری است که با این لایحه مخالفت کرده‌اند. این تعداد با انتشار اسامی خود به صورت شفاف و علنی موافقت کرده‌اند. انتشار این اسامی تا حدود زیادی لیست اسامی موافقین این لایحه خفت‌بار را برملا می‌کند.
اسامی ۹۶ نماینده «مخالف» لایحه الحاق ایران به CFT به شرح زیر است:
۱-حمیدرضا حاج بابایی؛ همدان
۲-محمد دهقانی؛ نقندر، طرقبه و چناران
۳-مجتبی ذوالنوری؛ قم
۴-احمد امیرآبادی فراهانی؛ قم
۵-علیرضا سلیمی؛ محلات و دلیجان
۶-علی اکبر کریمی؛ اراک
۷-محمد ابراهیم رضایی؛ خمین
۸-سیدمحمدجواد ابطحی؛ خمینی شهر
۹-نصرالله پژمانفر؛ مشهد
۱۰-سهراب گیلانی؛ شوشتر
۱۱-عباس گودرزی؛ بروجرد
۱2-غلامرضا شرفی؛ آبادان
۱۳-سیدحمیدرضا کاظمی؛ پلدختر
۱۴-محمد اسماعیل سعیدی؛ تبریز
۱۵-احمد سالک؛ اصفهان
۱۶-حسن حسینی شاهرودی؛ شاهرود
۱۷-سیدحسین نقوی حسینی؛ ورامین
۱۸-حبیب‌الله دهمرده؛ زابل
۱۹-ابوالفضل ابوترابی؛ نجف‌آباد
۲۰-جواد کریمی قدوسی؛ مشهد
۲۱-حسینعلی شهریاری؛ زاهدان
۲۲-حسینعلی حاجی دلیگانی؛ شاهین شهر
۲۳-ضیاءالدین اعزازی؛ بناب
۲۴-هدایت‌الله خادمی؛ ایذه
۲۵-سیدناصر موسوی لارگانی؛ فلاورجان
۲۶-اکبر ترکی؛ فریدون شهر
۲۷-سیدعلی ادیانی؛ قائمشهر
۲۸-محسن کوهکن؛ لنجان
۲۹-امیر خجسته؛ همدان
۳۰-عبدالله سامری؛ خرمشهر
۳۱-مهدی زاهدی؛ کرمان
۳۲-یعقوب شیویاری؛ میانه
۳۳-سیدراضی نوری؛ شوش دانیال
۳۴-احد آزادی‌خواه؛ ملایر
۳۵-محمود بهمنی؛ ساوجبلاغ
۳۶-محمدعلی پورمختار؛ بهار
۳۷-سیدتقی کبیری؛ خوی
۳۸-اقبال محمدیان؛ رامهرمز
۳۹-اصغر سلیمی؛ سمیرم
۴۰-محمدمهدی مفتح؛ تویسرکان
۴۱-محمدحسین فرهنگی؛ تبریز
۴۲-محمدرضا امیرحسن خانی؛ طبس
۴۳-فرهاد فلاحتی؛ قائنات
۴۴-محمد جواد کولیوند؛ کرج
۴۵-سیداحسان قاضی‌زاده‌ هاشمی؛ فریمان
۴۶-علی محمد شاعری؛ بهشهر
۴۷-سیدجواد ساداتی نژاد؛ کاشان
۴۸-محمد خدابخشی؛ الیگودرز
۴۹-حسن کامران؛ اصفهان
۵۰-اکبر رنجبرزاده؛ اسدآباد
۵۱-احمد علیرضابیگی؛ تبریز
۵۲-حمیدرضا فولادگر؛ اصفهان
۵۳-سیدقاسم جاسمی؛ کرمانشاه
۵۴-سیدامیرحسین قاضی زاده؛ مشهد
۵۵-محمدرضا رضایی کوچی؛ جهرم
۵۶-حسن بهرام‌نیا؛ نهاوند
۵۷-سیدعلاءالدین خادم؛ سپیدان
۵۸-علی عسگری ظاهری؛ مسجدسلیمان
۵۹-حسین هاشمی تخت؛ بندرعباس
۶۰-نظر افضلی؛ نهبندان
۶۱-محمدحسین حسین‌زاده بحرینی؛ مشهد
۶۲-نادر قاضی‌پور؛ ارومیه
۶۳-جمشید جعفرپور؛ لارستان
۶۴-عبدالرضا مصری؛ کرمانشاه
۶۵-علی رستمیان؛ دلفان و سلسله
۶۶-سیدمحمدباقر عبادی؛ بیرجند
۶۷-مجید ناصری نژاد؛ شادگان
۶۸-ذبیح نیکفر؛ لاهیجان
۶۹-عباس پاپی‌زاده؛ دزفول
۷۰-قاسم ساعدی؛ هویزه
۷۱-زهرا سعیدی؛ مبارکه
۷۲-محمود شکری؛ تالش
۷۳-شیران؛ مشهد
۷۴-طباطبایی‌نژاد؛ اردستان
۷۵-سیدجواد حسینی‌کیا؛ سنقر
۷۶-حسین نیازآذری؛ بابل
۷۷-محمدرضا ملک شاهی؛ خرم‌آباد
۷۸-صدیف بدری؛ اردبیل
۷۹-محمدرضا پورابراهیمی؛ کرمان
۸۰-هاجر چنارانی؛ نیشابور
۸۱-محمد حسن‌نژاد؛ مرند
۸۲-حسنوند؛ اندیمشک
۸۳-یوسف داودی؛ سراب
۸۴-شهاب نادری؛ پاوه
۸۵-حسن سلیمانی؛ کنگاور
۸۶-اسدالله عباسی؛ رودسر
۸۷-عدل هاشمی؛ کهگیلویه
۸۸-علیرضا ابراهیمی؛ آزادشهر
۸۹-مجید کیان‌پور؛ دورود و ازنا
۹۰-نبی هزارجریبی؛ گرگان
۹۱-علی گل‌مرادی؛ ماهشهر
۹۲-محمدرضا صباغیان؛ مهریز
۹۳-یحیی کمالی‌پور؛ جیرفت
۹۴-روح‌الله بابایی صالح؛ بویین زهرا
۹۵-حسن نوروزی؛ رباط کریم
۹۶-حسن خسته‌بند؛ بندر انزلی
اسامی نمایندگان «غایب» در جلسه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)  نیز به شرح است:
۱- عبدالغفور ایران‌نژاد
۲- علی بختیاری
۳- شهاب الدین بیمقدار
۴- غلامرضا تاجگردون
۵- ابوالفضل حسن‌بیگی
۶- عبدالحمید خدری
۷- ولی داداشی
۸- محمد دامادی
۹- محمدباقر سعادت
۱۰- طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی
۱۱- قرجه طیار
۱۲- عامر کعبی
۱۳- جبار کوچکی‌نژاد
۱۴- جلیل مختار
۱۵- محمد خالدی سردشتی
۱۶- رسول خضری                                                                                                                                            
۱۷- غلامرضا کاتب
۱۸- عزت‌الله یوسفیان ملا
۱۹- شهباز حسن‌پور
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!