آیت‌الله نوری همدانی از قیام ۱۹ دی مردم قم «جنایات پهلوی تبیین شود» ۱۳۹۷/۱۰/۱۹

  • منتخب
  • ۲۱ام دی ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه
در درس خارج مطرح شد
روایت آیت‌الله نوری همدانی از قیام 19 دی
مردم قم «جنایات پهلوی تبیین شود»
   ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
استاد برجسته درس خارج حوزه بخشی از حوادث قیام 19 دی مردم انقلابی قم را روایت و تأکید کرد که جنایات و خیانت‌های رژیم ستمشاهی باید تبیین شود.
آیت‌الله نوری همدانی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با گرامیداشت سالگرد قیام 19 دی مردم قم، گفت: 19 دی یکی از ایام الله بسیار مهم در تاریخ انقلاب است که باید بزرگ داشته شود.
به گزارش رسا، این مرجع تقلید افزود: 17 دی سال 56 روزنامه اطلاعات به قلم احمد رشیدی مطلق علیه حضرت امام مطلبی اهانت‌آمیز نوشت، مبارزه امام و انقلابیون با رژیم ستمشاهی بسیار جدی شده بود و حضرت امام هیچگاه ساکت نبودند، از این رو رژیم پهلوی سعی می‌کرد که اجازه تحقق انقلاب را ندهد و جلوی حرکت امام را بگیرد.
وی با بیان اینکه رژیم پهلوی سعی می‌کرد امام و انقلابیون را بکوبد و انقلاب را از بین ببرد، اظهار داشت: بعد از اهانت به حضرت امام ما گفتیم که نمی‌توانیم ساکت باشیم، بنده از اساتید و فضلای درجه اول قم دعوت کردم که تصمیم بگیریم چه اقدامی انجام دهیم، نتیجه این شد دروس و بازارها تعطیل و حرکتی انجام شود.
استاد برجسته درس خارج حوزه ادامه داد: مردم در منزل بنده جمع شدند و وظیفه دانستم روشنگری کنم، در سخنرانی آن روز اعلام کردم کف روی آب یعنی دشمنان و رژیم ظالم از بین می‌روند اما آب یعنی امام و انقلاب باقی می‌مانند و انقلاب به پیروزی می‌رسد.
آیت‌الله نوری همدانی ابراز داشت: بعد از سخنرانی برای نماز و زیارت به سمت حرم مطهر حرکت کردیم اما جمعیت را به گلوگه بستند و بنده را دستگیر و به خلخال تبعید کردند، این حرکت به اندازه‌ای در قم با عظمت بود که منشأ حرکات دیگر در شهرها شد تا شاهد پیروزی انقلاب بودیم.
وی گفت: زمانی مردم جرأت نمی‌کردند اسم امام را ببرند و نسبت به شاه ابراز تنفر کنند اما در قیام‌ها شعار مرگ بر شاه طنین انداز شد، بعد از مردم قم مردم تبریز، یزد، قزوین، تهران و شهرهای دیگر دست به قیام زدند.
این مرجع تقلید با تأکید بر بزرگداشت 19 دی، خاطرنشان کرد: وقتی امام به قم تشریف آوردند، به منزل ما آمدند و فرمودند انقلاب از آنجا شروع شده است؛ بنابراین باید 19 دی را گرامی داشت و جنایات و خیانت‌های رژیم ستمشاهی را تبیین کرد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!