تجمع همبستگی با مسلمانان کشمیر در شهرهای مختلف پاکستان / افزایش هزینه تأمین امنیت کره تا یک میلیارد دلار ۱۳۹۷/۱۱/۱۶

  • منتخب
  • ۱۷ام بهمن ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه


تجمع همبستگی با مسلمانان کشمیر در شهرهای مختلف پاکستان
  ۱۳۹۷/۱۱/۱۶

Image result for ‫تجمع همبستگی با مسلمانان کشمیر در شهرهای مختلف پاکستان‬‎
صدها هزار نفر از مردم پاکستان و کشورهای اروپایی دیروز به مناسبت روز همبستگی با مسلمانان کشمیر، به خیابان‌ها آمدند و خواستار استقلال این منطقه و توقف سرکوب مردم آن توسط ارتش هند شدند.
تظاهرکنندگان پاکستانی با در دست داشتن پارچه‌نوشته‌هایی، به حمایت از مردم کشمیر شعار دادند و اعلام کردند که هیچ‌گاه دست از حمایت مردم کشمیر بر نمی‌دارند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، معترضان از جامعه جهانی و دولت‌های مسلمان نیز خواستند به نقض آشکار حقوق بشر در کشمیر ‌اشغالی توجه کرده و در این خصوص ایفای نقش کنند. مردم پاکستان راس ساعت 10 دیروز برای ادای احترام به ده‌ها هزار شهید کشمیری، یک دقیقه سکوت کردند و تمام ادارات دولتی و مدارس این کشور هم دیروز تعطیل بود.
«عارف علوی» رئیس‌جمهور پاکستان، اعلام کرد: ظلمی که هند به مردم کشمیر می‌کند چیزی کمتر از یک اقدام تروریستی نیست. وی افزود: علیرغم استفاده مداوم هند از تفنگ‌های ساچمه‌ای و نابینا شدن ده‌ها هزار نفر از مردم کشمیر، مردم این منطقه همچنان علیه ‌اشغالگری هند اعتراض می‌کنند و خواستار آزادی خود هستند.
«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان، نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سرکوب مداوم مردم کشمیر توسط نظامیان هندی، تلاش کشمیری‌ها را برای مبارزه با ظلم مضاعف کرده است. رهبر حزب تحریک انصاف اضافه کرد: برای جامعه جهانی تاسف‌بار است که علیرغم گذشت 70 سال از آغاز بحران کشمیر، هنوز این مشکل حل نشده است. هزاران نفر از مردم شهرهای اروپایی مثل لندن، بیرمنگام، منچستر در انگلیس و بارسلون در اسپانیا هم در روز جهانی همبستگی با کشمیر، دست به تظاهرات زدند. معترضان اروپایی نیز ضمن اعلام همبستگی با مردم منطقه کشمیر، خواستار پایان ‌اشغال این منطقه توسط هند شدند.
طی 28 سال اخیر نظامیان هندی 98 هزار کشمیری را کشته‌اند. بیش از 10 هزار کشمیری هم به خاطر حملات هندی‌ها، مفقودالاثر شده‌اند. منطقه کشمیر در شمال غربی شبه ‌قاره هند واقع است. کل منطقه کشمیر شامل ایالت «جامو و کشمیر» تحت کنترل هند، ایالت «گلگت- بلتستان» و «کشمیر آزاد» تحت کنترل پاکستان و «اقصای چین» تحت کنترل جمهوری خلق چین است. ایالت هندی جامو و کشمیر حدود ۱۰۱ هزار و ۴۳۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۲ میلیون نفر اعلام شده ‌است. پایتخت تابستانی آن، سرینگر و پایتخت زمستانی آن نیز جامو است. منطقه تحت کنترل پاکستان از کشمیر آزاد به پایتختی «مظفرآباد» با مساحت 5/619 کیلومتر مربع و ایالت گلگت - بلتستان با مساحت ۷۲ هزار و 496 کیلومتر مربع تشکیل می‌شود و مساحت مناطق عمدتاً خالی از سکنه تحت کنترل چین هم ۴۲ هزار و 685 کیلومتر مربع است.
کشمیر تا پیش از استقلال هندوستان در سال ۱۹۴۷، یک دولت سلطنتی تحت‌الحمایه انگلیس داشته است. در جریان جدایی پاکستان از هند، هر دو کشور مدعی مالکیت این منطقه بوده‌اند و همین مسئله باعث وقوع چندین جنگ بین این دو کشور
 شده است.سئول تسلیم ترامپ شد
  افزایش هزینه تأمین امنیت کره تا یک میلیارد دلار

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده، این کشور با کره جنوبی به توافقی بر سر شراکت در هزینه‌های استقرار نیروهای آمریکایی در کره جنوبی تا قریب به یک میلیارد دلار دست یافته‌ است. ترامپ از ژاپن، کره جنوبی، ناتو و مرتجعین عرب خواسته بود پول حمایت‌های آمریکا را پرداخت کنند.
رئیس‌جمهور آمریکا مکررا گفته کره جنوبی، ژاپن، کشورهای عضو ناتو و مرتجعین عرب باید هزینه حمایت‌های آمریکا از آنها را نقدا پرداخت کنند. ترامپ راجع به کره جنوبی نیز گفته بود این کشور باید بیش از این‌ها در امور مالی و تامین اعتبار برای حضور نیروهای آمریکایی سهیم باشد. کره جنوبی به شدت از همسایه اتمی وحشت دارد و تلاش می‌کند با این کشور آشتی کند.
 حالا خبر رسیده یکی از سخنگوهای وزارت خارجه آمریکا گفته: «آمریکا و کره جنوبی به توافقی جدید دست یافته‌اند که براساس آن کره جنوبی متحد می‌شود شراکت مالی خود در امر استقرار نیروهای آمریکایی تا قریب به یک میلیارد دلار را افزایش دهد. ارتش آمریکا به کارمندان کره جنوبی هشدار داد که اگر این توافق امضا نشود، آنها ممکن است تا اواسط آوریل(اردیبهشت) سال جاری میلادی پایگاه‌هایشان در این کشور را ترک کنند.»
ایسنا در این باره به نقل از خبرگزاری رویترز نوشته، توافق سال ۲۰۱۴ که سال گذشته میلادی منقضی شد سئول را به پرداخت ۸۴۸ میلیون دلار در سال برای استقرار ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی ملزم می‌کرد. دو متحد از مارس(فروردین) ۲۰۱۸ نتوانسته بودند به توافقی جدید دست یابند. دو طرف به همکاری در حفظ مسائل تکنیکی مربوط به استقرار نیروهای آمریکایی در این کشور آسیایی متعهد هستند.خبرگزاری یونهاپ نیز در این باره گزارش داده که این توافق برای یک سال اجرایی می‌شود و با توافق پنج ساله قبلی مغایرت دارد. این خبرگزاری همچنین گزارش داده که احتمال می‌رود دو طرف این توافق را در روزهای آتی امضا کنند. با این حال مقام‌های کره جنوبی گفته‌اند سئول به دنبال محدود کردن سهم خود به ۸۹۱ میلیون دلار و معتبر ساختن آن برای دست کم سه سال است.
شرط کره شمالی برای مذاکره با آمریکا
از سوی دیگر، ناظران سازمان ملل از پیش شرط کره شمالی مبنی بر حفظ موشک‌های هسته‌ای خود پیش از مذاکرات صلح خبر داده‌اند. به گزارش رویترز، ناظران سازمان ملل اعلام کرده‌اند کره شمالی در تلاش است تا از قابلیت‌ موشک‌های هسته‌ای و بالستیک در راستای دفاع از خود برای مقابله با حملات نظامی حفاظت کند. در گزارش محرمانه ناظران تحریم‌های سازمان ملل به کمیته تحریم شورای امنیت آمده: «شواهدی دال بر وجود تمایل مستمر برای ساخت، ذخیره‌سازی و آزمایش موشکی از سوی کره شمالی وجود دارد.» این در حالی است که نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی روز چهارشنبه(امروز) با همتای کره شمالی خود در مورد برگزاری نشست دوم سران دو کشور آمریکا و کره شمالی دیدار خواهند کرد.
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!