ذوالنور، رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس: سرنخ‌های دورزدن تحریم‌ها با FATF در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد ۱۳۹۷/۰۸/۱۸

  • منتخب
  • ۱۹ام آبان ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه
ذوالنور، رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس:
 سرنخ‌های دورزدن تحریم‌ها با FATF در اختیار آمریکا قرار می‌گیرد
   ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
«قانون «مشتری خودت را بشناس» اساس FATF است» و با این گزاره رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس نتیجه می‌گیرد که در صورت پیوستن ایران به FATF تمام سرپل‌های دور زدن تحریم‌ها را خودمان به آمریکا معرفی می‌کنیم.
مجتبی ذوالنور، رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT اظهار داشت: تا الان که ارتباط اقتصادی بین ایران، چین و روسیه برقرار بوده است ما FATF را نپذیرفته بودیم و همان عللی که نمی‌گذارد چین و روسیه برای تحریم ایران به آمریکا ملحق شوند، همان علل هم موجب استمرار همکاری ایران با روسیه و چین خواهد شد.
رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: در صورتی که FATF را بپذیریم برای دور زدن تحریم‌ها دچار مشکل می‌شویم، دولت به صورت قانونی نمی‌تواند تحریم‌ها را دور بزند، نباید تحریم کنندگان سرنخ‌های راهکار‌های دور زدن تحریم‌ها را داشته باشند. اساس FATF بر پایه KYC  استوار است که به معنای «مشتری خودت را بشناس» است. بانک مرکزی و  وزارت خارجه معتقدند FATF بر پایه KYC از ایران اطلاعات خواهد گرفت و طبق این کنوانسیون دقیقا باید برای آمریکا مشخص باشد که ایران با چه کشور‌هایی ارتباط دارد به آنها نفت می‌فروشد و منابع حاصل از فروش نفت را از چه راهکارهایی به کشور وارد می‌کند.
وی تصریح کرد: بنابراین در صورت پیوستن ایران به  FATF  تمام سر پل‌های دور زدن تحریم‌ها را خودمان به آمریکا معرفی می‌کنیم.
رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: موافقان   FATF می‌گویند باید به  FATF بپیوندیم و بعد در عمل اجرا نکنیم این در حالی است که اگربعد از پیوستن به   FATF این معاهده را اجرا نکنیم مجددا در لیست سیاه   FATF قرار می‌گیریم، پس پیوستن به   FATF  با این همه مشکلات چه ارزشی دارد. اگر قرار است در لیست سیاه   FATF باشیم بهتر است بدون تعهد در این لیست قرار بگیریم.
ذوالنور اظهار داشت: ایرادات ۲۲ گانه شورای نگهبان به کمیسیون امنیت ملی ارسال شده است تا رفع گردد اما ایرادات شورای نگهبان به متن کنوانسیون CFT است به شروط ۷ گانه کمیسیون نیست، کمیسیون امنیت ملی هم نمی‌تواند متن این کنوانسیون را تغییر بدهد.
وی با تاکید بر اینکه ایرادات شورای نگهبان به متن کنوانسیون است گفت:  به احتمال زیاد این لایحه به مجمع تشخیص ارسال می‌شود و مجمع نیز به دلیل اینکه ایرادات شورای نگهبان محکم است و هم خود مجمع نظر منفی کارشناسی به این لایحه دارد احتمالا این لایحه را رد خواهد کرد.
رئیس‌کمیته هسته‌ای مجلس اظهار داشت: وضع شروط جدید هم در سه صورت امکان‌پذیر است، شرط اول اینکه  با کنوانسیون ۱۹۶۷ وین ناسازگار نباشد،شرط دوم اینکه با روح کنوانسیون CFT ناسازگار نباشد و شرط سوم اینکه ۱۸۰ کشوری که عضو این کنوانسیون هستند روی شروط ایران اعتراض نگذارند.
وی ادامه داد: قبل از اینکه ما شرطی بگذاریم چند ماه قبل ۱۲ کشور روی شروط احتمالی ایران اعتراض گذاشتند. عربستان با ۴۰ کشوری که به صورت انگلی به آن وصل هستند می‌تواند به راحتی روی شروط ایران اعتراض بگذارد لذا این شروط فقط دل خوش کردن است و هیچ فایده‌ای ندارد.
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!