شورش رومانی را فرا گرفت درگیری خونین پلیس با مخالفان دولت/ «شکست ترامپ قطعی است» /سربازان صهیونیست: جای زن در خانه است نه پادگان / از دستورات فرمانده زن اطاعت نمی‌کنیم ۱۳۹۷/۰۵/۲۰

  • منتخب
  • ۲۱ام مرداد ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه


شورش رومانی را فرا گرفت درگیری خونین پلیس با مخالفان دولت
    ۱۳۹۷/۰۵/۲۰

Image result for ‫شورش رومانی را فرا گرفت درگیری خونین پلیس با مخالفان دولت‬‎
مقامات کشور رومانی اعلام کردند در تظاهرات ضد دولتی مردم علیه فساد که به خشونت کشیده شد ۴۴۰ نفر از جمله ۲۴ پلیس زخمی شده‌اند.
رومانی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دارای بالاترین میزان فساد دولتی است و به همین دلیل بروکسل می‌گوید دستگاه قضایی رومانی را تحت نظر دارد. از زمان به قدرت رسیدن دولت سوسیال دموکرات در رومانی، محکومیت برخی از جرائم فساد اقتصادی کاهش یافته است. در ابتدای سال جاری نیز دولت رومانی با تصویب مجموعه‌ای از تغییرات در ضوابط تعزیراتی در پارلمان این کشور، موجب نگرانی کمیسیون اروپا شد. همین وضعیت مردم این کشور را به شدت عصبانی کرده است و مردم روز جمعه با تظاهرات ده‌ها هزار نفری خود در شهر بخارست پایتخت خواستار برخورد جدی دولت با مقامات فاسد شدند. معترضان به علت تغییرات مجموعه‌ای از قوانین که به گفته آنان مبارزه با فساد و پیگرد قانونی متخلفین را پیچیده می‌کرد، خواستار استعفای دولت هستند. معترضان خواستار انحلال پارلمان نیز هستند.
تظاهرات تا پاسی از شب ادامه داشت و پلیس و معترضان به شدت با یکدیگر درگیر شدند. بر اساس گزارش‌ها 440 نفر و از جمله 24 پلیس در این اعتراضات زخمی شده‌اند. همچنین ویدئوهایی از ضرب و شتم معترضان غیرمسلح توسط پلیس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که باعث انتقادات گسترده در فضای مجازی این کشور شده است. «کلاوس یوهانیس»، رئیس‌جمهوری رومانی خشونت پلیس را محکوم کرده و گفته: «من قاطعانه مداخله وحشیانه پلیس ضد شورش را محکوم می‌کنم. خشونت بیش از اندازه پلیس با رفتار اکثریت معترضین سازگار نبود.»


«شکست ترامپ قطعی است»
پیش‌بینی نیویورک تایمز از جنگ تجاری آمریکا و چین 
Image result for ‫شکست ترامپ قطعی است‬‎
«نیویورک تایمز» با هشدار به ترامپ در مورد تبعات جنگ تجاری بی‌پروای آمریکا با چین نوشته: «آمریکا بازنده این جنگ تجاری خواهد بود.»
ترامپ هفته گذشته در دور تازه جنگ تجاری با چین به بهانه این که پکن کسری موازنه تجاری با آمریکا را جبران نکرده تعرفه‌های جدیدی اعمال کرد و وعده داد  که دور بعدی تعرفه‌ها علیه  200 میلیارد دلار کالای چینی، به جای 10 درصد، 25 درصد خواهد بود. پیش از این بارها رسانه‌های آمریکایی و غربی به ترامپ هشدار داده‌اند که ادامه جنگ تجاری وی با چین، اروپا و روسیه و کم و بیش سایر دولت‌ها مثل ترکیه به  به ضرر شرکت‌های آمریکایی بوده و به منزله خود کشی برای اقتصاد آمریکا محسوب می‌شود. در ادامه این هشدارها «نیویورک تایمز» نیز با هشدار به ترامپ نوشته: «چین در جنگ تجاری با آمریکا پیروز
می‌شود.»
این روزنامه آمریکایی نوشته: «ترامپ به حامیان خود در آمریکا می‌گوید، افزایش تعرفه‌ها به معنای شغل بیشتر و ثروت بیشتر است. اگر فرصت‌های شغلی و ثروت بیشتر معیار سنجش پیروزی در جنگ تجاری باشد این چین است که پیروز این نبرد خواهد بود، نه آمریکا. هزینه تعرفه‌های وضع شده از سوی دولت آمریکا را بیشتر شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان آمریکایی پرداخت می‌کنند و دولت چین نیز با اقداماتی که موجب کاهش آسیب‌های وارده به شرکت‌های چینی می‌شود، این اقدامات را تلافی می‌کند.»
در ادامه این گزارش آمده: «برای پیروز شدن در جنگ تجاری، آمریکا باید تعرفه‌هایی وضع کند که آنچنان لطمه‌ای به اقتصاد چین بزند که رهبران این کشور به خواست آمریکا یعنی تغییر قوانین مالکیت معنوی تن دهد. سلامت اقتصاد چین بستگی به صادرات این کشور دارد، بنابراین در نگاه نخست این گونه به نظر می‌رسد که دولت چین به درخواست‌های دولت آمریکا تن خواهد داد. اما این استراتژی دولت ترامپ بدون هزینه نیست. اولا، حدود 60 درصد از صادرات چین به آمریکا توسط شرکت‌هایی انجام می گیرد که چینی نیستند. بسیاری از آنها کالاهای اولیه مورد استفاده تولیدکنندگان آمریکایی از جمله شرکت‌های تولید روتر، ال‌ای‌دی و موتور قایق را تولید می‌کنند. این بدان معناست که تعرفه‌های وضع شده از سوی دولت ترامپ که هدف آن چین است، در حقیقت بر شرکت‌های آمریکایی (و اروپایی) که کارخانجاتی در چین دارند تاثیر می‌گذارد.»
نیویورک تایمز همچنین می‌افزاید: «این شرکت‌ها نمی‌توانند به صورت فوری فعالیت‌های خود را به خارج از چین انتقال دهند. در عوض آنها با بالا بردن قیمت محصولاتشان، عملا هزینه‌های خود را به مصرف‌کنندگان آمریکایی تحمیل می‌کنند. این اتفاق همین حالا رخ داده است. نتیجه تعرفه 20 درصدی وضع شده بر ماشین‌های لباسشویی در ماه فوریه( بهمن) افزایش 16/4 درصدی قیمت مصرف‌کننده این محصولات در آمریکا بوده است. بنابراین بخش عمده افزایش درآمد ناشی از بالا رفتن تعرفه‌ها، از جیب مصرف‌کنندگان آمریکایی تامین می‌شود، نه شرکت‌های چینی. واردات آمریکا از چین، حدود 3 درصد درآمد بخش تولید چین را تشکیل می‌دهد. هرچند این رقم سهم قابل توجهی محسوب می شود، اما کاهش آن برای اقتصاد بزرگ چین فاجعه‌بار نخواهد بود.»
در ادامه این گزارش آمده است: «به علاوه، بخش عمده واردات آمریکا از چین، دربر دارنده ارزشی است که در سایر کشورها از جمله خود آمریکا ایجاد شده است. بخش عمده ارزش یک گوشی آیفون وارد شده از چین، برای مثال ناشی از نمایشگر تولیدی کره، پردازشگرهای تولید ژاپن و طراحی و برنامه‌ریزی شرکت‌های آمریکایی است. بنابراین، هر یک دلار کاهش خرید از شرکت‌های چینی، عملا کمتر از یک دلار بر اقتصاد چین تاثیر می‌گذارد. در بخش رایانه و لوازم الکترونیکی، که بیشترین سهم صادرات چین به آمریکا را دارد، ارزش افزوده‌ای که از هر یک دلار صادرات به آمریکا نصیب چین می‌شود، حدود 50 سنت است. در نتیجه، تبعات وضع تعرفه‌ها بر تولید‌کنندگان چینی، بعید است به اندازه‌ای باشد که بتواند تاثیری بر رویه‌های تجاری چین بگذارد.»
آقای ترامپ!
 50 بمب هسته‌ای در ترکیه وجود دارد

از سوی دیگر ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست نیز با هشدار به ترامپ در مورد افزایش تعرفه گمرکی واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه نوشته: «طرفدار اردوغان نیستم، اما ترامپ در مورد ترکیه بی‌پروا صحبت می‌کند. ترکیه عضو پیمان ناتو است و در این کشور یک پایگاه هوایی آمریکایی به نام اینجرلیک وجود دارد که دارای 50 بمب هسته‌ای است. توییت‌های ترامپ باعث ایجاد خطرات امنیت ملی و بین‌المللی برای آمریکا می‌شود.»

سربازان صهیونیست:
جای زن در خانه است نه پادگان
از دستورات فرمانده زن اطاعت نمی‌کنیم
Image result for ‫فرمانده زن اسرائیل‬‎
منابع عبری از سرپیچی گردان چتربازان ارتش رژیم صهیونیستی از دستورات فرمانده مافوق خود خبر داده‌اند. سربازان این گردان دلیل تمرد از دستورات فرمانده را «زن» بودن وی اعلام کرده و گفته‌اند، جای زن خانه است نه پادگان.
  آن‌طور که منابع خبری صهیونیستی اعلام کرده‌اند، یک گردان از چتربازان ارتش این رژیم از اجرای دستورات فرمانده خود به این دلیل که او یک زن است، تمرد کردند. تمام نیروهای این گردان در شرایطی که در جریان آموزش‌های نظامی قرار داشتند، با حضور دختر ژنرال«آهارون هالیوا» (فرمانده عملیاتی ارتش رژیم صهیونیستی) در راس گردان خود مخالفت کرده و دستورات وی را اجرا نکردند. گفته می‌شود 50 تن از نیروهای یگان چتربازان ارتش که حاضر به اجرای دستورات نظامی این افسر زن نشده‌اند، جزو حریدی‌های تندرو ارتش هستند و هر روز نیز بر تعداد آنان افزوده می‌شود.
گفتنی است حریدیم یا به اختصار حریدی‌ها، جریان یهودی دینی قوم گراست، پیروان این جریان در شهرک‌ها سکونت داشته و دارای مواضع قوم گرایانه افراطی هستند. پیروان طایفه حریدی‌ها با مکتب صهیونیسم به شدت مخالف بوده و معتقدند که صهیونیسم، منبع شر برای نسل‌های آینده یهود می‌باشد. آنان از رژیم بودجه آموزش دریافت نمی‌کنند، بخشی از آنها حتی از دریافت بیمه ملی خودداری می‌ورزند، در انتخابات شرکت نمی‌کنند، عده‌ای از آنها تلاش می‌کنند مالیات نپردازند و در ارتش خدمت نکنند. طایفه حریدی‌ها از نظر جمعیت، بزرگ نبوده و شمار پیروانشان بیش از 10 هزار نفر نیست اما به خاطر تظاهرات علیه تصمیمات صهیونیستی که مغایر با دین یهود است از شهرت زیادی برخوردارند.
پیروان حریدی به جدایی زن و مرد از یکدیگر و جلوگیری از روابط این دو به منظور ممانعت از ایجاد روابط نامشروع جنسی، جدایی میان دختران و پسران در موسسات آموزشی و همچنین میان زن و مرد در کنست و جشن‌ها از طریق قراردادن مانع معتقدند. حریدی‌ها در گذشته معتقد بودند جای زن در خانه است اما در دهه‌های گذشته زنان حریدی وارد بازار کار شدند و جامعه حریدی دیگر قادر به مقابله با این روند نیست اما با این حال اینجامعه نمی‌تواند بپذیرد زن در برابر مرد به شکلی نامناسب ظاهر شود لذا پوشش زن از اهمیت زیادی برای آنها برخوردار است. این در حالی است که فرماندهان نظامی ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرده‌اند که نباید بین دستورات نظامی افسران زن و مرد تفاوتی قائل بود. آنها نسبت به تکرار سرپیچی نیروها از دستورات نظامی در آینده هشدار داده و خواستار‌اشد مجازات‌ها برای نیروهای نافرمان شده‌اند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین به نقل از روزنامه هاآرتص، شبکه «زنان اسرائیل» اعلام کرده این اتفاق را پیگیری کرده و قصد ارجاع آن به عالی‌ترین مرجع قضایی ارتش را دارد تا مجازات‌هایی شدید بر نظامیان نافرمان اعمال شود.
 در پی این رخداد فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی دستورات جدیدی را صادر و تاکید کرده است که هیچ کس حق سرپیچی از دستورات مافوق خود را براساس جنسیت ندارد. فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی به مجازات سرپیچی‌کنندگان از دستورات صادر شده ‌اشاره و اعلام کرده است که افرادی که اقدام به تمرد کنند فورا از ارتش اخراج می‌شوند.
طی دهه‌های اخیر بحران‌های متعددی در ارتش رژیم صهیونیستی بروز کرده که باعث سست شدن بنیان آن شده است. بسیاری از تحلیلگران صهیونیست از کمبود نیرو در یگان‌های جنگی انتقاد کرده و آن را پاشنه آشیل این رژیم در جنگ‌های احتمالی در آینده می‌دانند.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!