ظریف: در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی ممکن است از برجام خارج شویم ۱۳۹۷/۰۷/۰۸

  • منتخب
  • ۹ام مهر ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه
ظریف:
در صورت ناکارآمدی مکانیسم اروپایی ممکن است از برجام خارج شویم
    ۱۳۹۷/۰۷/۰۸

Image result for ‫ظریف‬‎
وزیر خارجه ایران در سخنانی در نیویورک گفته در صورتی که ساز و کار ویژه اروپایی‌ها برای حفظ برجام ناکارآمد باشد، ممکن است ایران از این توافق خارج شود.
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در سخنانی در نیویورک گفت: در صورت ناکارآمد بودن مکانیسم ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ برجام، ایران ممکن است از توافق هسته‌ای خارج شود.
بعد از خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی ادعا کرده‌اند قصد راه‌اندازی یک «ساز و کار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران دارند تا فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد دهند.
روزنامه واشنگتن‌پست نوشته ظریف در میزگردی با روزنامه‌نگاران که در مقر نمایندگی ایران در سازمان ملل برگزار شد گفته در صورتی که این ساز و کار ویژه موثر نباشد، ایران ممکن است از برجام خارج شود.
طبق این گزارش، وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا چنین اقدامی راه را برای اقدام نظامی آمریکا علیه ایران بازخواهد کرد گفت: فکر می‌کنم اگر ایالات متحده فکر می‌کرد می‌توانست موفقیتی در چنین حمله‌ای داشته باشد، این کار را انجام می‌داد.
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش که روزنامه آمریکایی آن را پوشش داده گفته ایران قصد دارد برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از ارزهای غیردلار در مبادلات استفاده کند. او گفت: ساز و کار اصلی عدم استفاده از دلار خواهد بود.
ظریف اضافه کرد: می‌توانید از ارزهای خودتان استفاده کنید. می‌توانیم کالا را با ارز خودمان بفروشیم و کالاهای کشورهای دیگر را با ارز آنها خریداری کنیم و در پایان دوره‌ای مشخص، آن را بر اساس یک ارز غیردلار تراز کنیم. انجام این کار کاملاً ممکن و حتی سودمند
است.
وی در این میزگرد درباره ادعاهای آمریکا درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هم اظهارنظر کرده است. او با لحنی کنایه‌آمیز از استقرار پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران انتقاد کرده است.
ظریف به کنایه گفت: آن نقشه را دیده‌اید که  در آن همه پایگاه‌های آمریکا در اطراف ما ترسیم شده و بعد [یک نفر] می‌پرسد چرا ایرانی‌ها کشورشان را بین این همه پایگاه قرار داده‌اند؟
به گزارش فارس، وزیر خارجه ادامه داد: ما در منطقه خودمان هستیم. به هیچ کشوری حمله نکرده‌ایم و به هیچ‌جایی که از ما درخواست نشد، نیرو اعزام نکردیم. هیچ کشوری را بمباران نکرده‌ایم. از هیچ کشوری سرزمین نگرفته‌ایم. از اندازه کشورمان، جغرافیایش و منابع آن رضایت داریم. چشمی به خاک دیگران، منابع یا مردم آنها نداریم.
توافق نفتی
ظریف روز شنبه به خبرنگاران آمریکایی گفته، ایران و اتحادیه اروپا در آستانه توافقی هستند که با وجود بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا، فروش نفت ایران و انتقال درآمدهای نفتی ایران را امکان‌پذیر می‌کند.
روزنامه «نیویورک‌تایمز» نقل قول مستقیم این بخش اظهارات ظریف را منتشر نکرده، اما نوشته او در این مصاحبه یک ساعته که در نیویورک انجام شده، در مقایسه با ماه‌های گذشته درباره امکان مقابله با تلاش‌های آمریکا برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران، «خوش‌بین‌تر» به نظر می‌آمده است.
این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود به اظهارات ظریف درباره توافق اخیر اتحادیه اروپا برای ایجاد یک مکانیسم ویژه پرداخت با ایران پرداخته است.
بنا بر گزارش نیویورک تایمز، وزیر خارجه ایران گفت: این اقدامی برای ما به منظور فروش نفت‌مان و گرفتن درآمد حاصله از آن است.
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!