عادل عبدالمهدی خطاب به آمریکا: پایگاه نظامی بیگانگان را در خاک عراق نمی‌پذیریم / نیکلاس مادورو: ونزوئلا در مقابل هر حمله‌ای با تمام قوا از خود دفاع خواهد کرد ۱۳۹۷/۱۱/۲۴

  • منتخب
  • ۲۵ام بهمن ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه

عادل عبدالمهدی خطاب به آمریکا:
پایگاه نظامی بیگانگان را در خاک عراق نمی‌پذیریم 
  ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
نخست‌وزیر عراق در دیدار با سرپرست وزارت دفاع آمریکا خاطر نشان کردکه عراق با استقرار پایگاه نظامی بیگانگان مخالف است و زیر بار نفوذ و دیکته خارجی نمی‌رود.
«عادل عبدالمهدی» فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست‌وزیر عراق در دیدار با «پاتریک شاناهان» در بغداد با تاکید بر اینکه روابط نظامی عراق و آمریکا باید در چارچوب توافقنامه دو کشور باشد افزود: بر اساس توافقنامه امنیتی سال 2008 ماموریت نیروهای آمریکایی منحصر به مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی است و هیچ مورد دیگری در آن وجود ندارد. وی افزود، عراق به صورت مستقل تصمیم می‌گیرد و تحت تاثیر نفوذ قرار نمی‌گیرد.
شاناهان نیز با اشاره به تمایل واشنگتن برای تقویت روابط با بغداد خاطرنشان کرد که سربازان آمریکایی مسئولیت مبارزه با داعش و آموزش نیروهای عراقی را بر عهده دارند.
سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در سفری غیرمنتظره وارد بغداد شد. وی به هنگام ورود به بغداد بر حاکمیت و تمامیت ارضی عراق تأکید کرد و به موضوع آینده حضور نیروهای آمریکایی در این کشور نیز پرداخت.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، شاناهان به خبرنگاران همراه خود گفت: ما به دعوت دولت عراق به این کشور آمده‌ایم و منافع ما در جهت تقویت ظرفیت‌های امنیتی در عراق است. پاتریک شاناهان در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه ممکن است به عراق منتقل شوند، گفت که در این سفر در باره این مسئله به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.
سرپرست وزارت دفاع آمریکا از توضیح در مورد جدول زمانی «شکست داعش» در سوریه خودداری کرد. اما بر ادامه تمامی تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن کامل داعش تأکید کرد. «جوزف ووتل»، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا و شمال آفریقا روز دوشنبه گفت که به باور او واشنگتن قرار نیست تعداد نیروهای خود در عراق را افزایش دهد. هم‌اینک در حدود ۵۲۰۰ نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند.
ناکام گذاشتن اقدامات داعش
نخست‌وزیر عراق در جریان کنفرانس هفتگی خود با خبرنگاران تاکید کرد: ما هیچ فرصتی را به تروریست‌ها برای استقرار مجدد در میان استان‌های کرکوک و صلاح‌الدین نمی‌دهیم.
وی افزود: نیروهای عراقی عملیات پیش‌دستانه برای ناکام گذاشتن اقدامات عناصر داعش علیه عراق و پیشروی در این کشور انجام می‌دهند. نیروهای عراقی با وجود شکست داعش در این کشور به عملیات امنیتی خود علیه عناصر باقی مانده از این تشکیلات تروریستی ادامه می‌دهند. عبدالمهدی در خصوص اوضاع داخلی عراق نیز گفت: دولت کنونی برای مهیا کردن زمینه سرمایه‌گذاری در عراق و مبارزه با فساد تلاش می‌کند. این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای «حشد الشعبی» نیز تلاش تروریست‌های تکفیری داعش برای نفوذ به غرب کرکوک را ناکام گذاشتند. در این عملیات شماری از تکفیری‌ها زخمی و شماری دیگر بازداشت شدند و تعداد زیادی هم به صورت دسته‌جمعی پا به فرار گذاشتند.
مخالفت حکیم با حضور آمریکا
به گزارش فارس، «سیدعمار حکیم»، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی و رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار با محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق تازه‌ترین تحولات سیاسی کشور و پرونده تکمیل کابینه را بررسی کرد.
در این دیدار که روز سه‌شنبه در بغداد انجام شد، رهبر جریان حکمت ملی عراق ضمن مخالفت با حضور نیروهای پیاده نظام و پایگاه‌های نظامی خارجی در خاک عراق بر ضرورت حمایت از مواضع و رویکرد دولت درباره این نیروها تأکید کرد. وی همچنین خواستار برگزاری نشست مشترک تشکل‌های سیاسی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی در برخی بخش‌ها شد و تأکید کرد که لازمه توجه به اولویت‌ها آرامش و ثبات سیاسی است. نماینده ائتلاف «الاصلاح» در پارلمان عراق نیز اعلام کرد که طرف آمریکایی هیچ معاهده‌ای با دولت عراق برای حضور نظامی به منظور جنگ در این کشور ندارد. مخالفت مقامات و جریان‌های سیاسی عراق با حضور نظامی آمریکا واکنشی به سخنان اخیر دونالد ترامپ است؛ ترامپ اخیرا گفته بود پایگاه نظامی خوبی در عراق داریم می‌خواهیم از نیروهایمان برای زیرنظر داشتن ایران و منطقه استفاده کنیم. «مضر خزعل» نماینده ائتلاف «الاصلاح» در پارلمان عراق تاکید کرد که  توافقنامه امنیتی که سال 2008 بین بغداد و واشنگتن منعقد شد، مستلزم خروج نیروهای آمریکایی از این کشور و حمایت لجستیک از نیروهای امنیتی عراق مانند تجهیز تسلیحاتی و آموزش بود. وی با بیان اینکه بندهای این معاهده، متضمن حضور جنگی آمریکا در عراق نیست، تصریح کرد که بر اساس این معاهده، اگر امنیت عراق در معرض خطر قرار گیرد، نیروهای آمریکایی باید از آن دفاع کنند.
اخیرا ‌آیت‌الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق نیز در دیدار نماینده سازمان ملل، بیاناتی را در خصوص مخالفت عراق با حضور آمریکا در این کشور، مبارزه با فساد و موفقیت دولت بیان کرد.
از دیگر اخبار عراق اینکه  نخست‌وزیر عراق در جلسه عصر روز سه‌شنبه با اصلاح قانون توقیف و بازداشت اموال منقول و غیر منقول سران رژیم دیکتاتور سابق این کشور موافقت کرد.
به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، در بیانیه دفتر «عادل عبدالمهدی» آمده است که شورای وزیران عراق در جلسه خود در روز سه‌شنبه با اصلاح قانون توقیف و مصادره اموال منقول و غیر منقول متعلق به سران رژیم صدام، دیکتاتور پیشین این کشور موافقت کرد. به دنبال این موافقت،‌ متن اصلاحیه برای تصویب و تبدیل شدن به قانون به پارلمان فرستاده خواهد شد. این بیانیه جزئیات بیشتری از اصلاحات اعمال ‌شده در این قانون به ویژه قانون فعلی که اجازه مصادره اموال را می‌دهد، ارائه نداده است.واکنش کاراکاس به تهدیدات آمریکا
نیکلاس مادورو:
ونزوئلا در مقابل هر حمله‌ای با تمام قوا از خود دفاع خواهد کرد

Image result for ‫نیکلاس مادورو: ونزوئلا در مقابل هر حمله‌ای با تمام قوا از خود دفاع خواهد کرد‬‎
نیکولاس مادورو در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «المیادین» تاکید کرد ونزوئلا در مقابل هر حمله‌ای با تمام توان از خود دفاع خواهد کرد.
بحران ونزوئلا در حالی ادامه دارد که تا کنون گوایدو عامل اطلاعاتی آمریکا در داخل هیچ کاری از پیش نبرده است و مردم و ارتش ونزوئلا همچنان در کنار دولت مادورو قرار دارند طی دو روز گذشته مردم این کشور نیز با برگزاری تظاهرات در نقاط مختلف این کشور حمایت خود را از دولت قانونی این کشور و مخالفت با مداخلات آمریکا در امور داخلی ونزوئلا اعلام کردند.
نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور این کشور نیز دیروز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد، واشنگتن قصد دارد به ثروت‌های ونزوئلا دست‌اندازی کند و معارضان در این کشور، مزدوران و آلت دست واشنگتن هستند.وی افزود: من رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا هستم و تمام وظایف داخلی و خارجی (رئیس‌جمهور) بر اساس قانون اساسی را خودم انجام می‌دهم؛ قدرت «خوان گوایدو» خیالی است و  ونزوئلا با تمام توان از خود دفاع خواهد کرد. مادورو تأکید کرد، به وحدت و یکپارچگی ارتش ونزوئلا اطمینان دارد و هر حمله‌ای به این کشور بدون پاسخ در جهان اسلام و عرب نمی‌ماند. وی در ادامه کشورهای عربی و اسلامی را به همبستگی با کشورش فراخواند.
نیکولاس مادورو، در مصاحبه‌ با شبکه خبری بی‌بی‌سی انگلیس نیز گفت‌: دولت آمریکا یک جنگجوست که به دنبال تسلط و به دست آوردن کنترل ونزوئلا است. رئیس‌جمهور ونزوئلا که از صدور مجوز برای ورود کمک‌های بشردوستانه خارجی به کشورش امتناع کرده است، یادآور شد: ونزوئلا ظرفیت ایجاد رضایت مردمی در تأمین تمامی موارد ضروری را دارد و به کسی التماس نمی‌کند. آمریکا تمایل دارد تا بحران بشری را با هدف توجیه یک مداخله نظامی به وجود آورد. این بخشی از سیاست‌ها است. به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم مواد غذایی مسموم آنها وارد کشور شود.
وزیر خارجه روسیه نیز در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود نسبت به مداخله در امور داخلی ونزوئلا هشدار داد. به گزارش ایسنا، در بیانیه وزارت خارجه روسیه در پی این تماس تلفنی آمده است، در تماس تلفنی بین مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مسائل مهم در سیاست خارجی دو کشور بررسی شد. لاوروف نسبت به پیامدهای هرگونه مداخله در امور داخلی ونزوئلا از جمله استفاده از زور و قدرت نظامی هشدار داد؛ موضوعی که واشنگتن برخلاف قانون بین‌الملل به آن تهدید کرده است.به موجب گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، لاوروف همچنین بر آمادگی روسیه برای انجام مذاکرات درباره ونزوئلا در چارچوب اصول مطرح شده در منشور سازمان ملل تاکید کرد.
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!