کاخ‌سفید برای حفظ دلارهای سعودی از کنگره خواست جنایات عربستان را فراموش کند! / بهره‌کشی از ۲۵۰ هزار کودک در ۲۰ کشور جهان ۱۳۹۷/۱۱/۲۳

  • منتخب
  • ۲۵ام بهمن ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه


کاخ‌سفید برای حفظ دلارهای سعودی از
کنگره خواست جنایات عربستان را فراموش کند!
     ۱۳۹۷/۱۱/۲۳

Image result for ‫کاخ‌سفید برای حفظ دلارهای سعودی از کنگره خواست جنایات عربستان را فراموش کن‬‎
دولت ترامپ تهدید کرده مصوبه کنگره برای پایان دادن به حمایت ارتش آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن را وتو خواهد کرد چرا که آمریکا به عربستان نیاز دارد! ترامپ پیش از این بن‌سلمان را صراحتا گاو شیر‌ده خوانده و با همین رویکرد، یک قرار‌داد 490 میلیارد دلاری با این کشور امضاء کرده است.
قتل فجیع «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی باعث شد تا برخی اعضای کنگره آمریکا برای حفظ ظاهر هم که شده به هم پیمان خود یعنی عربستان اخم کنند! به دنبال این قتل که رسوایی بزرگی برای سعودی‌ها به ارمغان آورد، کنگره آمریکا با معرفی «محمد‌بن سلمان» به عنوان قاتل اصلی خاشقجی خواستار پایان حمایت از عربستان در جنگ یمن و همچنین توقف حمایت تسلیحاتی از عربستان شد. اما با این وجود دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل دلارهای نفتی آل‌سعود در برابر این فشارها ایستاد و بارها اعلام کرده که آمریکا به دلارهای سعودی نیازمند است. این وضع درباره جنایات هولناک سعودی‌ها در یمن نیز صادق است.
حالا تسنیم به نقل از رویترز نوشته، «در حالی که نمایندگان کنگره آمریکا در حال تلاش برای تصویب یک قطعنامه با هدف پایان دادن به حمایت ارتش آمریکا از تجاوز ائتلاف سعودی به خاک یمن هستند، دولت ترامپ روز دوشنبه تهدید کرد هرگونه مصوبه کنگره در این خصوص را وتو خواهد کرد. این مسئله نشانگر ادامه اختلافات بین دولت آمریکا و نمایندگان کنگره بر سر سیاست واشنگتن در قبال عربستان است.»
گفتنی است دموکرات‌ها و جمهوریخواهان دو هفته قبل قطعنامه‌ای را تهیه کردند که یک پیام برای مقام‌های ریاض درباره فاجعه انسانی در یمن ارسال می‌کرد. در این قطعنامه، نمایندگان هر دو حزب سیاسی آمریکا قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را محکوم کردند. دولت آمریکا اعلام کرده قطعنامه کنگره «نامناسب» است چرا که نیروهای آمریکایی سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف سعودی و سایر اقدامات حمایتی را انجام می‌دهند و هیچ‌گونه نقش جنگی و نظامی در این تجاوزگری ندارند! البته این ادعای آمریکا درست نبوده و حتی افسران آمریکایی در اتاق جنگ یمن در ریاض نیز حضور دارند.
کاخ سفید همچنین بر این باور است که قطعنامه کنگره می‌تواند به روابط واشنگتن و ریاض لطمه وارد کند و به ضرر تلاش‌های آمریکا برای مقابله با گسترش افراط‌گرایی خشونت‌آمیز خواهد بود. البته ریاض بیشتر نگران از دست دادن دلارهای نفتی عربستان است.یونیسف اعلام کرد
بهره‌کشی از 250 هزار کودک در 20 کشور جهان

Image result for ‫بهره‌کشی از 250 هزار کودک در 20 کشور جهان‬‎
براساس گزارش جدید یونیسف 250 هزار کودک در نقاط مختلف جهان به عنوان سرباز یا برده مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.
یونیسف در گزارشی توجه جهانیان را به سرنوشت ۲۵۰ هزار دختر و پسر خردسالی جلب کرده که برای پیشبرد مقاصد نظامی و در حمایت از جنگ‌ها به عنوان کودک سرباز، خدمتکار یا برده جنسی مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. به گزارش ایسنا، براساس قانون صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل اگرچه به کار گیری کودکان برای رسیدن به مقاصد نظامی ممنوع است، اما هنوز هم ده‌ها هزار دختر و پسر خردسال در سراسر جهان به عنوان کودک‌سرباز مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.
یونیسف می‌گوید آمار دقیقی از تعداد این کودکان در دست نیست، اما تخمین زده می‌شود که تعداد این کودکان در جهان به ۲۵۰ هزار نفر برسد. دیروز سه شنبه به مناسبت روز جهانی مبارزه با به کارگیری کودکان سرباز، یونیسف در فراخوانی به همه دولت‌های جهان، خواست برای پایان دادن به این «نقض جدی حقوق کودک» تلاش کنند. به گزارش دویچه‌وله کریستیان‌اشنایدر، مدیر یونیسف در آلمان می‌گوید: «کودکان سرباز نیستند. آنها به هیچ وجه نباید در جنگ‌های بزرگسالان به کار گرفته شوند.»
در گزارش یونیسف همچنین آمده: «حدود ۲۰ کشور یا منطقه درگیر در جهان «شدیدترین نقض حقوق کودکان» به معنی سوءاستفاده از نیروی کودکان به عنوان سرباز، در کشتار، زورگویی، حمله به مدارس و بیمارستان‌ها به کار گرفته می‌شود. بر اساس فهرستی که سازمان ملل متحد منتشر کرده کار کودکان در پیشبرد مقاصد نظامی در ۵۰ ارتش و گروه مسلح نظامی ثبت شده است.
یونیسف به ویژه از سوءاستفاده از بسیاری از دختران و پسران خردسال توسط طرف‌های درگیر در جنوب سودان، در جمهوری آفریقای مرکزی، در جمهوری دموکراتیک کنگو، سومالی، سوریه و یمن گزارش داده است. در افغانستان، مالی و میانمار نیز از کودکان به عنوان سرباز یا در حمایت از گروه‌های مسلح در بخش‌های خدماتی سوءاستفاده می‌شود.
یونیسف همچنین از سوءاستفاده جنسی از دختران و پسران سرباز گزارش داده است. در مواقعی از کودکان به عنوان «سپر» در درگیری‌ها استفاده می‌شود یا آنها را وادار می‌کنند در عملیات انتحاری خود را در مراکز پر رفت و آمد منفجر کنند. به گزارش یونیسف به ویژه شبه‌نظامیان الشباب، جنگجویان طالبان، نیروهای داعش و شبه‌نظامیان بوکوحرام از کودکان و نوجوانان برای پیشبرد مقاصد خود حتی در خارج از کشور سود می‌جویند.
«یونیسف» از تمام کشورهای جهان خواسته است که با جدیت بیشتری علیه نقض شدید حقوق کودکان مبارزه کنند. به این منظور یونیسف کمپینی را به نام «روز دست سرخ» به راه انداخته است که در آن با گذاشتن اثری قرمزرنگ از دست به عنوان یک نماد، مخالفت با به کارگیری کودکان در مقاصد نظامی نشان داده شود
مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!