گله‌مندی ایران از برخی برخوردها با اتباع ایرانی در گرجستان پیگیری شد/ نخستین سکوی گازی در فاز ۱۳ پارس‌جنوبی نصب شد / کانادا مدیر ارشد هوآوی را به اتهام نقض تحریم‌های ایران بازداشت کرد ۱۳۹۷/۰۹/۱۶

  • منتخب
  • ۱۶ام آذر ۱۳۹۷
  • 0 دیدگاه


با حضور سفیر گرجستان در وزارت خارجه کشورمان
گله‌مندی ایران از برخی برخوردها با اتباع ایرانی در گرجستان پیگیری شد

  ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
در دیدار سفیر گرجستان در تهران با مدیرکل کنسولی وزارت خارجه کشورمان گلایه‌مندی ایران از برخوردهای صورت گرفته با اتباع ایرانی به وی اعلام شد.
چهارشنبه هفته گذشته، سفیر گرجستان در تهران در اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان حضور یافت.
در این دیدار مراتب گلایه‌مندی ایران و اعتراض هموطنان از رفتارهای غیردوستانه ماموران مرزی گرجستان با اتباع ایرانی به وی اعلام شد.
در این دیدار مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان با‌ اشاره به پیشینه و سوابق دوستانه روابط دو کشور و دو ملت، افزایش میزان دیپورت‌های مرزی را خلاف روح موافقتنامه لغو روادید بین دو طرف و روابط مثبت و رو به رشد دو کشور اعلام کرد.
به گزارش فارس، سفیر گرجستان نیز ضمن بیان توضیحاتی، ضمن تاسف از برخی برخوردهای صورت گرفته، بر اهمیت روابط بین دو کشور و احترام دولت و ملت گرجستان برای مردم ایران تاکید کرد.
وی همچنین با ابراز امیدواری درخصوص ادامه روند مثبت توسعه روابط و ارتباطات و تعاملات بین دو کشور، اظهار داشت: نگرانی‌های بیان شده را پیگیری خواهد کرد.




 نخستین سکوی گازی در فاز 13 پارس‌جنوبی نصب شد

Image result for ‫نخستین سکوی گازی در فاز 13 پارس‌جنوبی نصب شد‬‎
مجری طرح توسعه فاز 13 پارس‌جنوبی گفت: نخستین عرشه دریایی این فاز در بزرگ‌ترین میدان گازی جهان و خلیج‌فارس نصب شد.
پیام معتمد، افزود: از ابتدای ماه گذشته عرشه‌های 13 بی‌و 13دی به‎طور همزمان در محوطه صنعتی صدرا برای نصب در موقعیت‌های دریایی آماده شد اما به دلیل شرایط ناپایدار جوی و رعایت الزامات ایمنی، نصب سکوی 13بی در نخستین زمان مناسب آغاز شد.
وی از پیشرفت فیزیکی بیش از 98 درصدی ساخت سکوی اصلی 13بی خبر داد و ظرفیت برداشت روزانه از سکوی اصلی فاز 13 پارس‌جنوبی را 500 میلیون فوت مکعب (معادل 14 میلیون و 200 هزار مترمکعب) عنوان کرد که پس از انجام عملیات اتصال و فعالیت‌های مربوط به اتصالات سکو، در دی‌ماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
معتمد درباره نصب دومین سکوی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، سکوی 13دی که همزمان با سکوی پیشین بارگیری و راهی خلیج‌فارس شده بود هفته جاری در موقعیت مخزنی خود نصب می‌شود.
به گفته مجری فاز 13 پارس جنوبی، با پایان عملیات نصب و راه‌اندازی سکوی اصلی 13بی و اقماری 13 دی، برداشت گاز از طرح توسعه این فاز با ظرفیت استاندارد یک میلیارد فوت مکعب در روز (28 میلیون و 400 هزار مترمکعب) انجام می‌شود.
منطقه پارس جنوبی گسترده‌ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ‌ترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می‌شود.
در بخش ایران این میدان، ذخیره گاز 14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود.


برای استرداد به آمریکا
کانادا مدیر ارشد هوآوی را به اتهام نقض تحریم‌های ایران بازداشت کرد
دولت کانادا یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و به منظور استرداد به دولت آمریکا بازداشت کرد.
روزنامه «گلوب‌اند مِیل» چهارشنبه هفته گذشته گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد مالی شرکت فناوری و چندملیتی «هوآوی» را به ظنِ نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت کرده است.
این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که «وانژو مِنگ» که یکی از معاونان هیئت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر بازداشت شده است.
سفارت چین در کانادا در پی بازداشت «وانژو منگ» از اعضای هیئت ‌رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت، اعتراض شدیداللحن خود را به این کشور و آمریکا ابلاغ کرد.
سخنگوی سفارت چین در کانادا در بیانیه‌ای که رسانه‌های چینی پنجشنبه هفته گذشته آن را منتشر کردند، گفت: بنا به درخواست آمریکا مقامات کانادایی یک شهروند چینی را بدون اینکه قانون هیچ‌یک از این دو کشور را نقض کرده باشد، دستگیر کردند.
وی گفت: چین شدیدا به این اقدامِ در تضاد با حقوق‌بشر دو کشور آمریکا و کانادا اعتراض می‌کند و آنها را به آزادی وانژو منگ (از اعضای هیئت ‌رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت) فرا می‌خواند.
سخنگوی سفارت چین تاکید کرد: پکن روند این قضیه را کاملا جدی پیگیری می‌کند و تمامی اقدامات لازم برای حمایت از حقوق و منافع قانونی شهروندان چینی را قاطعانه انجام می‌دهد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، شرکت چینی هوآوی نیز در بیانیه‌ای انجام هرگونه اقدام خلاف قانون از سوی وانژو منگ را تکذیب و اعلام کرد تاکنون هیچ‌گونه اطلاعات حتی اندکی درخصوص این اتهام دریافت نکرده است و از هرگونه اقدام غیرقانونی که خانم منگ انجام داده باشد اطلاعی ندارد.


مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!